titulní strana    kontakty a zdroje

Jiřina Švorcová

narodila se 25. května 1928 v Kociánovicích
zemřela 8. srpna 2011 v Praze

Herečka, recitátorka, politička, členka ÚV KSČ. Jiřina Švorcová byla dvakrát provdaná, zůstala bezdětná. Tituly: zasloužilá umělkyně, nositelka Řádu práce a Řádu Vítězného února a další.
  životopis


 
Jiřina Švorcová    Žena za pultem    Okres na severu    film a divadlo    e-shop

V 30 případech majora Zemana?

Švorcová:
Sequens se mnou počítal do majora Zemana, nevím, zda bych to vzala

Moc nechybělo a ocitla by se v posteli vedle Radoslava Brzobohatého. Režisér Jiří Sequens se ale nakonec rozhodl jinak. S Jiřinou Švorcovou původně počítal pro roli milenky agenta Pavla Bláhy v seriálu Třicet případů majora Zemana, nakonec z toho ale sešlo. Přestože se v něm vystřídali snad všichni přední čeští herci, paní Jiřina se neobjevila ani v jedné z rolí.

O plánech režiséra Sequense v seriálu "30 případů" hovoří Jiřina Švorcová v knize "Jiřina Švorcová osobně". "Slyšel jsem, že jste měla hrát v jednom díle legendárního seriálu Třicet případů majora Zemana milenku padoucha Radka Brzobohatého a vy jste tu roli odmítal, je to pravda?," zeptal se herečky spisovatel Miroslav Graclík.

"Není to pravda. Později jsem jednou Sequensovi žertem vyčetla, že mě od role traktoristky nikdy neobsadil, a on mi řekl, že mi chtěl nabídnout roli v Zemanovi, kterou pak hrála Jana Dítětová. Nejsem si jistá, že bych to vzala. Mimochodem Janu Dítětovou jsem měla jako herečku velmi ráda včetně jejích mladistvých rolí. Měla smysl pro humor a to jsem jí až záviděla," řekla ve své knize herečka Jiřina Švorcová. Proč či za jakých okolností k jejímu obsazení v seriálu nakonec nedošlo, ale zůstalo zahaleno tajemstvím.

Postava, kterou hrála Jana Dítětová (národní umělkyně) a pro níž původně počítal Sequens se Švorcovou, se jmenovala Jiřina Králová Objevila se v 14. dílu seriálu Třicet případů majora Zemana. Příběh se odehrává v roce 1957 a Jiřina Králová v něm sehrála klíčovou roli.

Při cestě autem najde Jiřina Králová u silnice zcela vyčerpaného agenta Pavla Bláhu (Radek Brzobohatý). Ujme se jej a díky její péči se znovu dostane do formy. Jiřina chce, aby u ní zůstal a měla ho jen pro sebe, dokonce mu sehnala i možnost pracovního místa. Podlehla totiž jeho kouzlu a měla s ním poměr. Jiřina Králová se k Bláhovi upnula i proto, že její manžel utekl za hranice a cítila se osamělá.

Jenže agent Bláha chce za každou cenu opustit Československo a vrátit se zpátky na západ. Využije Jiřinu Královou k tomu, aby mu zprostředkovala kontakt s milenkou obchodníka Hackla, manekýnou Hankou Bízovou. To ale Jiřina ze žárlivosti neudělá. Bláha od ní nakonec stejně utíká. Před úprkem za hranice si chce vyřídit účty s majorem Zemanem. Potká jej v Praze, kde na něj dvakrát vystřelí. Jenže místo Zemana trefí jeho ženu Lídu. Ta později umírá, stejně jako sám Bláha, kterého postřelil Zeman.

vlastní zpráva, (luk)
foto: archiv ČT a fotomontáž